
This 10AWG multi-conductor cable features a 4-conductor design with a maximum operating temperature of 90°C and a minimum operating temperature of -40°C. The cable is made of copper with a black color and is insulated with PE material, having an insulation thickness of 0.1inch and an outside diameter of 18.29mm. It is available in a 250foot length and is packaged in a tape and reel format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 1938/4BK003 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 104 |
| Color | Black |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Diameter | 0.735inch |
| Insulation Material | PE |
| Insulation Thickness | 0.1inch |
| Jacket Material | NEOPRENE |
| Length | 250foot |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 4 |
| Number of Cores | 4 |
| Outside Diameter | 18.29mm |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Unshielded |
| Stranding | 105 x 30 |
| Type | Electrical |
| Voltage | 600V |
| Voltage Rating | 600V |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Weight | 99.5lb |
| Wire/Cable Gauge | 10AWG |
| Wire/Cable Type | Multi-Conductor |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 1938/4BK003 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.