This shielded multi-conductor cable features 4 conductors made of tinned copper, with a maximum outer diameter of 6.95mm. It has a maximum voltage rating of 300VAC and operates within a temperature range of -30C to 90C. The jacket color is black and the shield type is tape.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Shielded Multi-Conductor Cable |
| Size | 18AWG |
| Number of Conductors | 4 |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Color | Black |
| Maximum Outer Diameter | 6.95mm |
| Max Voltage Rating | 300VAC |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Shield Type | Tape |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |