
26AWG stranded hook-up wire featuring a green PVC insulation and jacket. Conductor is copper with 7 strands of 34 AWG. Rated for 300V, this wire operates from -40°C to 105°C and meets UL VW-1 flammability standards. Available on a 100-foot spool, it is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 3049GR005 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Package/Case | 300 |
| Color | Green |
| Conductor Material | Copper |
| Flammability Rating | UL VW-1 |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.016inch |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 100foot |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | External |
| Number of Strands | 7 |
| Outside Diameter | 1.3mm |
| Packaging | Spool |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Stranding | 7 x 34 |
| Voltage | 300V |
| Voltage Rating | 300V |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 300V |
| Weight | 1lb |
| Wire/Cable Gauge | 26AWG |
| Wire/Cable Type | Hook-Up |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 3049GR005 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.