Stranded wire [Alpha Wire] 3057-28 Stranded wire
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Green, Yellow |
| Conductor Material | Copper |
| Current Rating | 19A |
| Halogen Free | Not Halogen Free |
| Shielding | Unshielded |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 300V |
| Wire/Cable Gauge | 16AWG |
| RoHS | Compliant |