
This 22AWG hook-up wire features a red PVC jacket and 7 x 30 strands of copper conductor material. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -20°C. The wire is rated for 600V and meets UL flammability and voltage rating requirements.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Alpha Wire 3071RD005 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Package/Case | 100 |
| Color | Red |
| Conductor Material | Copper |
| Current Rating | 8A |
| Flammability Rating | UL VW-1 |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.81mm |
| Jacket Material | PVC |
| Length | 100foot |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Cable |
| Number of Strands | 7 |
| Outside Diameter | 2.39mm |
| Packaging | Spool |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Stranding | 7 x 30 |
| Voltage | 600V |
| Voltage Rating | 600V |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Weight | 1lb |
| Wire/Cable Gauge | 22AWG |
| Wire/Cable Type | Hook-Up |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Alpha Wire 3071RD005 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.