This cable mount RF connector features a brass body with nickel plating and gold contact plating. It has a maximum operating temperature of 165°C and a minimum operating temperature of -65°C. The connector is designed for use in frequencies up to 4 GHz and has a resistance of 50R. It is packaged in bulk and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 031-5556-RFX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Brass |
| Body Plating | Nickel |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Male |
| Impedance | 50R |
| Insulation Material | Polytetrafluoroethylene |
| Length | 33.4mm |
| Max Frequency | 4GHz |
| Max Operating Temperature | 165°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Cable |
| Operating Frequency | 0 to 4 GHz |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 50R |
| Termination | Press-Fit |
| Voltage Rating | 500V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 031-5556-RFX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
