Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 031-5652 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Plating | Nickel |
| Color | Silver |
| Contact Plating | Nickel |
| Depth | 2.8mm |
| Gender | Female |
| Height | 2.769mm |
| Impedance | 75R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 14.2mm |
| Mount | Bulkhead |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Nickel |
| Radiation Hardening | No |
| Thickness | 0.109inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 031-5652 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
