This RF coaxial connector features a body made of brass with nickel plating and a gold-plated center contact made of bronze. The dielectric material is PTFE and the housing is silver in color. The connector has a maximum operating temperature range of -65°C to 165°C and is designed for free-hanging mounting. It is RoHS compliant and has a maximum frequency of 4GHz with an insertion loss of 0.2dB and 500 mating cycles. The connector is terminated with a crimp connection and has a voltage rating of 500V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 031-5927-RFX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Brass |
| Body Plating | Nickel |
| Center Contact Plating | Gold |
| Contact Material | Bronze |
| Dielectric Material | PTFE |
| Housing Color | Silver |
| Impedance | 50R |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Mating Cycles | 500 |
| Max Frequency | 4GHz |
| Max Operating Temperature | 165°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Ports | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 500V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 031-5927-RFX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.