
RF Connector BNC Straight Clamp Plug for Composite Cable Push-on Bulkhead 50 Ohm
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 031-6244 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | ZINC ALLOY |
| Body Plating | Nickel |
| Center Contact Plating | Gold |
| Contact Material | Copper |
| Dielectric Material | PTFE |
| Frequency | 3GHz |
| Housing Color | Silver |
| Impedance | 50R |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Mating Cycles | 500 |
| Max Frequency | 3GHz |
| Max Operating Temperature | 165°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Panel |
| Number of Ports | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 500V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 031-6244 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.