
This brass RF connector features a nickel-plated body with gold-plated contacts and a dielectric material of PBT. It has an impedance of 50R and operates at frequencies up to 500MHz. The connector is designed for free hanging applications and has a maximum operating temperature range of -65°C to 165°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Body Material | Brass |
| Body Plating | Nickel |
| Center Contact Plating | Gold |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Dielectric Material | PBT |
| Impedance | 50R |
| Max Frequency | 500MHz |
| Max Operating Temperature | 165°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Free Hanging |
| Operating Frequency | 0 to 500 Hz to MHz |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |