
This cable mount circular connector features copper alloy contacts with silver plating, a maximum operating temperature of 125°C, and meets the military standard MIL-DTL-22992. The connector has a straight orientation and is terminated with solder. It is designed for use in general applications and has a length of 43.48mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Silver |
| Length | 43.48mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | MIL-DTL-22992 |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Orientation | Straight |
| Plating | Alumilite |
| Series | QWL |
| Strain Relief | No (Without) |
| Termination | Solder |
| RoHS | Not Compliant |