This Amphenol connector features a copper alloy contact material, a maximum current rating of 3A, and a maximum operating temperature of 125°C. It has a straight orientation and a pitch of 2.54mm. The connector is designed for solder termination and has a length of 185.2mm and a depth of 12.44mm. It can withstand a maximum voltage rating of 1.3kV AC and operates within a temperature range of -65°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Copper Alloy |
| Depth | 12.44mm |
| Length | 185.2mm |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 1.3kV |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2.54mm |
| Termination | Solder |
| RoHS | Not Compliant |