This 10-position unshrouded header features a 2mm pitch and measures 10mm in length. It is designed for through-hole mounting and can withstand a maximum operating temperature of 125°C and a maximum voltage rating of 650VAC. The header has a termination method of solder and a maximum current rating of 2A per contact.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 10075024-F01-05PLF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 2 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing (mm) | 2 |
| Product Length (mm) | 10 |
| Product Depth (mm) | 4 |
| Product Height (mm) | 5.5 |
| Tail Length (mm) | 2 |
| Type | Unshrouded Header |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 10 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Current Rating | 2/ContactA |
| Max Voltage Rating | 650VAC |
| Tradename | Minitek® |
| Mating Length | 4mm |
| Cage Code | 22526 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536694040 |
| Schedule B | 8536694040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Amphenol 10075024-F01-05PLF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.