The Amphenol 10085901-5015EHLF is a surface mount FFC/FPC connector with 50 positions and a 0.02inch pitch. It has a current rating of 500mA and a voltage rating of 50V. The connector is made of thermoplastic with copper alloy contacts plated with gold. It meets the UL94 V-0 flammability rating and has an operating temperature range of -55°C to 85°C. The connector is available in a tape and reel packaging with 3000 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 10085901-5015EHLF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 500mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Positions | 50 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 0.02inch |
| Series | VHC |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 50V |
| Wire/Cable Type | Straight |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 10085901-5015EHLF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.