This D-Subminiature female connector features 78 positions, a maximum operating temperature of 105°C, and a minimum operating temperature of -55°C. It has a current rating of 2.5A and a maximum supply voltage of 250V AC. The connector is through-hole mounted and has a gold contact plating. It is RoHS compliant and available in a tray packaging with 360 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 10090927-S784XLF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 2.5A |
| Depth | 23.5mm |
| Gender | Female |
| Length | 67.16mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage (AC) | 250V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 78 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 78 |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 360 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 2.41mm |
| Plating | Nickel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shell Size | D |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 10090927-S784XLF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.