Conn Backplane HDR 64 POS Press Fit ST Thru-Hole
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold, GXT, Tin |
| Depth | 24.8mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 14.8mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Columns | 8 |
| Number of Contacts | 64 |
| Number of Rows | 4 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 72 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Row Spacing | 1.85mm |
| Series | XCede |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |
