Xcede® High Speed Backplane Connectors, 4 wall header
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Grey |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold, Tin, GXT |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Length | 10.5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Columns | 4 |
| Number of Rows | 16 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 1.85mm |
| Series | XCede® |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |