
This 8-contact right angle surface mount header features a current rating of 500mA and operates within a temperature range of -25°C to 85°C. The header is constructed with bronze contacts plated with gold and is lead free. It is available in a tape and reel packaging configuration with a package quantity of one.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 10100660686 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 500mA |
| Height | 1.93mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 15.2mm |
| Max Current Rating | 500mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 7.7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Amphenol 10100660686 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
