Modular Connectors / Ethernet Connectors CAT3 1X4 JACK WO LED W/O SHIELD
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 10118062-5001010LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 32 |
| Number of Positions | 32 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 150V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 10118062-5001010LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.