Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST Top Entry SMD Bergstak+™ T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Board to Board |
| Gender | PL |
| Number of Contacts | 120 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Current Rating | 0.8/ContactA |
| Max Voltage Rating | 100VAC |
| Tradename | Bergstak+™ |
| Height | 7.65mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |