
6-position, 5mm pitch terminal block with screw termination. Features a 12A current rating and 300V voltage rating. Constructed with a green nylon housing and bronze, steel, and copper alloy contacts with tin plating. Designed for straight, cable mount applications, operating between -40°C and 115°C. Suitable for wire gauges from 12AWG to 24AWG.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 20020008-G061B01LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Green |
| Contact Material | Bronze, Steel, Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin |
| Current | 12A |
| Current Rating | 12A |
| Depth | 12.6mm |
| Housing Color | Green |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 30mm |
| Material | Nylon |
| Max Operating Temperature | 115°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 300V |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Ways | 6 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 110 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 02-500 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300V |
| Voltage Rating | 300V |
| Wire Gauge (Max) | 24AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12AWG |
| Wire/Cable Gauge | 12AWG |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 20020008-G061B01LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.