
This 2-row IDC cable mount connector features a right-angle body orientation with a terminal pitch of 1.27mm and a product length of 52.45mm. It has a maximum operating temperature range of -40 to 85°C and a maximum voltage rating of 125V. The connector has 76 contacts and is terminated with IDT. It is designed for cable mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 20021444-00076T4LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 1.27 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Cable Mount |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing (mm) | 1.27 |
| Product Length (mm) | 52.45 |
| Product Depth (mm) | 12.07 |
| Product Height (mm) | 5.35 |
| Type | IDC Connector |
| Gender | RCP |
| Number of Contacts | 76 |
| Termination Method | IDT |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Current Rating | 1/ContactA |
| Max Voltage Rating | 125V |
| Cage Code | 22526 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536694040 |
| Schedule B | 8536694040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Amphenol 20021444-00076T4LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.