This Amphenol 2FA1-SMRP-PCBB2 coaxial RF connector features a right angle body orientation and through hole mounting. It operates at frequencies up to 3G and has an impedance of 50 ohms. The connector is designed to withstand temperatures between -65 and 165 degrees Celsius. The contact plating is gold.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Coaxial |
| Gender | PL |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Frequency | 0 to 3GHz |
| Impedance | 50Ohm |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 165°C |
| Contact Plating | Gold |