The 2M804-001-06M12-201SB is a 12-contact circular connector with a crimp termination method and straight body orientation. It features a cable mount design and a SKT to PL gender configuration. The connector operates within a temperature range of -65 to 150°C and has a maximum current rating of 23/5 amps.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Circular |
| Contact Gender | SKT |
| Number of Contacts | 12 |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Number of Terminals | 12 |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Gender | PL |
| Number of Ports | 1 |
| Max Current Rating | 23/5A |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |