This 2-contact circular connector features a crimp termination method and straight body orientation. It is designed for cable mounting and has a maximum current rating of 13A. The operating temperature range is -65°C to 150°C. The connector has a SKT contact gender and an RCP gender, with a single port.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Circular |
| Contact Gender | SKT |
| Number of Contacts | 2 |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Gender | RCP |
| Number of Ports | 1 |
| Max Current Rating | 13A |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |