This 12-contact circular connector features a SKT contact gender and RCP gender, with a crimp termination method and straight body orientation. It is designed for use with a jam nut mounting style and has a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C. The connector has a maximum current rating of 23/5 amps and features 12 terminals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Circular |
| Contact Gender | SKT |
| Number of Contacts | 12 |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Jam Nut |
| Number of Terminals | 12 |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Gender | RCP |
| Number of Ports | 1 |
| Max Current Rating | 23/5A |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |