
Connector BNC Receptacle 0Hz to 4GHz 50Ohm Solder Cup Straig
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 31-236-RFX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Plating | Nickel |
| Contact Plating | Silver |
| Diameter | 12.7mm |
| Gender | Female |
| Impedance | 50R |
| Length | 27mm |
| Max Operating Temperature | 165°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Panel |
| Operating Frequency | 0Hz to 4GHz |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| RoHS | Unconfirmed |
Download the complete datasheet for Amphenol 31-236-RFX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
