RF TNC Connector, Male, Cable Mount, Crimp Terminal, Plug
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Body Material | Brass |
| Body Plating | Nickel |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Male |
| Impedance | 50R |
| Mating Cycles | 500 |
| Max Frequency | 11GHz |
| Max Operating Temperature | 165°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Cable |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Nickel |
| Polarity | Standard |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Crimp |
| RoHS | Not Compliant |