This zinc male bulkhead connector features a 50 ohm impedance and can withstand 500 mating cycles. It has a maximum operating temperature of 165°C and a minimum operating temperature of -65°C. The connector is plated with tin and has gold-plated brass contacts. It is not RoHS compliant and is terminated with solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Body Material | Zinc |
| Body Plating | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Male |
| Impedance | 50R |
| Mating Cycles | 500 |
| Max Frequency | 1GHz |
| Max Operating Temperature | 165°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Bulkhead |
| Orientation | Right Angle |
| Polarity | Reverse |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Solder |
| RoHS | Not Compliant |