
Contact SKT Crimp ST Cable Mount 22-26AWG Loose
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Copper Alloy, Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 3A |
| Length | 11.68mm |
| Mount | Cable |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Mini-PV™, Basics+ |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 1kV |
| Wire Gauge (Max) | 26AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22AWG |
| RoHS | Compliant |