
This Amphenol HPC series backplane connector features 32 positions in a 3-row right angle configuration with a pitch of 2.54mm. It has a lead-free construction and a flammability rating of UL94 V-0. The connector is available in a bulk packaging quantity of 6 and is suitable for through hole mounting. The connector's contact material is copper with a gold, GXT, tin, and matte plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 50000-5096ELF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold, GXT, Tin, Matte |
| Depth | 18.3mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 100.38mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Columns | 32 |
| Number of Positions | 96 |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 6 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| Series | HPC™ |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 50000-5096ELF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
