
This 51-contact backplane connector features a black housing with gold plating and a straight orientation. It has a contact material of bronze and is not radiation hardened. The connector is packaged in a tray with 112 pieces and has a pitch of 2.54mm. It is not RoHS compliant and is part of the HPC series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 50006-1051C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 12.32mm |
| Housing Color | Black |
| Length | 62.28mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 51 |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 112 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | HPC |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Amphenol 50006-1051C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.