
The HPC Series 207-contact connector features a bronze contact material with gold plating, suitable for through-hole mounting. It has a length of 194.36mm and a depth of 12.32mm, with a black housing color. The connector is available in a tray packaging with 48 pieces per package, and has a pitch of 2.54mm. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 50006-1207C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 12.32mm |
| Housing Color | Black |
| Length | 194.36mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 207 |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 48 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | HPC |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Amphenol 50006-1207C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.