
The HPC backplane connector features a black housing with a gold and nickel plating on the contact material, which is bronze. It has a depth of 12.32mm and a length of 146.1mm. The connector is designed for through hole mounting and has a pitch of 2.54mm. It is available in a bulk packaging with 36 pieces per package. The connector is not RoHS compliant due to containing lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 50006-XX057 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold, Nickel |
| Depth | 12.32mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 146.1mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Columns | 50 |
| Number of Positions | 150 |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 36 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | No |
| Series | HPC™ |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 50006-XX057 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.