
The HPC Series 88-contact backplane connector features a straight orientation and a black housing color. It has a contact material of bronze and a gold contact plating. The connector measures 74.98mm in length and 14.86mm in depth, with a pitch of 2.54mm. It is available in a package quantity of 18 and is packaged in a tray. The connector is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 14.86mm |
| Housing Color | Black |
| Length | 74.98mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 88 |
| Number of Rows | 4 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 18 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | HPC |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Not CompliantNo |