
The Amphenol HPC Series 224-contact through-hole backplane connector features a black housing with gold-plated contacts and a bronze contact material. It has a straight orientation and a pitch of 2.54mm. The connector is available in a tray packaging with 24 pieces per package and is not radiation hardened. It is not RoHS compliant and is part of the HPC series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 50009-1224C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 14.86mm |
| Housing Color | Black |
| Length | 161.34mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 224 |
| Number of Rows | 4 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | HPC |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Amphenol 50009-1224C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.