
This Amphenol HPC connector features 50 positions in a 4-row configuration with a 2.54mm pitch. It has a black housing and is designed for through hole mounting. The connector is not RoHS compliant and is packaged in quantities of 50 in rail or tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 50009-5200G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold, GXT |
| Depth | 14.86mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Housing Color | Black |
| Length | 146.1mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Columns | 50 |
| Number of Positions | 200 |
| Number of Rows | 4 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | No |
| Series | HPC™ |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 50009-5200G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.