
This HPC backplane connector features 50 positions in a 3-row right angle configuration with a pitch of 2.54mm. It has a contact material of copper and a gold, tin, matte plating. The connector is lead free and has a flammability rating of UL94 V-0. It is available in a bulk packaging with a package quantity of 4. The connector is designed for through hole mounting and has a termination of solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 50294-1150EDLF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold, Tin, Matte |
| Depth | 18.3mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 146.1mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Columns | 50 |
| Number of Positions | 150 |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| Series | HPC™ |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 50294-1150EDLF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
