
This Amphenol HPC Series backplane connector features 55 contact positions in a right angle orientation with a pitch of 2.54mm. It has a maximum operating temperature range of -65°C to 125°C and is available in a package quantity of 48. The connector is through hole mount and has a termination of solder. It is not RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 50294-1165H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold, Tin, Lead |
| Depth | 18.3mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Housing Color | Black |
| Length | 158.8mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Columns | 55 |
| Number of Positions | 165 |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 48 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | No |
| Series | HPC™ |
| Termination | Solder |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 50294-1165H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.