The HPC Series 4-row right angle backplane connector features 236 contacts with a 2.54mm pitch. It is designed for through hole mount and is available in a tray packaging with 24 pieces per package. The connector is made with copper contacts and features a gold plating. It is compliant with RoHS regulations and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 50295-1236ELF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 20.8mm |
| Length | 168.96mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 236 |
| Number of Rows | 4 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HPC |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 50295-1236ELF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.