
This Amphenol HPC series backplane connector features 192 positions in a 4-row, right angle configuration with a pitch of 2.54mm. It is designed for through hole mounting and has a flammability rating of UL94 V-0. The connector is available in packaging quantities of 8 and has a series termination of solder. The contact material is copper with a gold plating and the connector meets the UL94 V-0 flammability standard.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Amphenol 50295-5192ELF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold, GXT, Tin |
| Depth | 20.8mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Length | 141.02mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Columns | 48 |
| Number of Positions | 192 |
| Number of Rows | 4 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 8 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| Series | HPC™ |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Amphenol 50295-5192ELF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
