The Amphenol 67013-010LF is a female wire housing with 10 positions and a 2.54mm pitch. It is rated for 500V and has a maximum operating temperature of 125°C. This component is lead free and RoHS compliant. It is packaged in bulk quantities of 500 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Amphenol 67013-010LF technical specifications.
| Current Rating | 3A |
| Depth | 13.85mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Housing Color | Blue |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 25.32mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 1kV |
| Mount | Cable |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Duflex™ |
| Voltage Rating | 500V |