The Amphenol 67013-013LF is a female wire housing with 13 positions and a 2.54mm pitch. It is rated for 500V and has a maximum operating temperature of 125°C. The housing is lead free and meets the UL94 V-0 flammability rating. It is available in bulk packaging with 500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Amphenol 67013-013LF technical specifications.
| Current Rating | 3A |
| Depth | 13.85mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Housing Color | Blue |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 32.94mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 1kV |
| Mount | Cable |
| Number of Positions | 13 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Duflex™ |
| Voltage Rating | 500V |