The Amphenol 67013-024LF is a female wire housing with 24 positions, rated for 500V and 1kV AC. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -65°C. The housing is made of lead-free material and is UL94 V-0 flammability rated. It is available in bulk packaging with 100 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Amphenol 67013-024LF technical specifications.
| Current Rating | 3A |
| Depth | 13.85mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Housing Color | Blue |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 60.88mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 1kV |
| Mount | Cable |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Duflex™ |
| Voltage Rating | 500V |