Amphenol AL06F13-4P(IP) technical specifications.
| Approvals | UL |
| Body Material | Composite |
| Body Plating | Electroless Nickel |
| Color | Silver |
| Contact Material | Copper Alloy, Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Pin |
| Current Rating | 13A |
| Gender | Male |
| Material | Nickel |
| Mating Cycles | 500 |
| Max Operating Temperature | -55°C |
| Military Standard | MIL-DTL-38999 |
| Min Operating Temperature | 150°C |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 4 |
| Orientation | Straight |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | Amphe-Lite |
| Shell Size | 13 |
| Termination | Crimp |
| Test Voltage | 1.8kV |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 850V |
| Wire/Cable Diameter | 2.77mm |
| Working Voltage | 1kV |