
Dual precision high speed operational amplifier provides 16-bit accuracy with 900 ns settling to 150 µV for 10 V steps. The amplifier has 90 MHz gain bandwidth, 22 V/µs slew rate, and low 5 nV/√Hz input voltage noise. It is specified on ±5 V and ±15 V supplies and supports precision instrumentation, data acquisition, DAC current-to-voltage conversion, ADC buffering, active filters, and photodiode amplifier applications. Package options include 4 mm × 4 mm DFN, narrow SOIC, and narrow PDIP versions, with commercial and industrial temperature grades available.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT1469 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Amplifier channels | 2 |
| Gain bandwidth | 90MHz |
| Slew rate | 22V/µs |
| Settling time | 900ns |
| Settling accuracy | 150µV |
| Large-signal step for settling specification | 10V |
| Maximum input offset voltage | 125µV |
| Maximum input offset voltage drift | 3µV/°C |
| Maximum inverting input bias current | 10nA |
| Minimum DC gain | 300V/mV |
| Minimum output swing into 2 kΩ | ±12.8V |
| Input voltage noise density | 5nV/√Hz |
| Input current noise density | 0.6pA/√Hz |
| Total supply voltage absolute maximum | 36V |
| Operating temperature range | -40 to 85°C |
| Minimum supply voltage | ±4.5V |
| Package thermal resistance, DFN | 43°C/W |
| Package thermal resistance, PDIP | 130°C/W |
| Package thermal resistance, SOIC | 190°C/W |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT1469 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Analog Devices LT1469
Design note for a single-ended to differential driver circuit for the LTC2338-18 ADC using the LT1469 dual op amp and two resistors to handle ±10.24V bipolar inputs.