The LTC1734ES6-4.2#PBF is a single-cell linear voltage regulator from Analog Devices. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is RoHS compliant. The device has a maximum supply voltage of 8V and a minimum supply voltage of 4.55V. It can deliver an output current of up to 700mA and maintains an output voltage of 4.2V. The LTC1734ES6-4.2#PBF is packaged in a TSOT case.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Analog Devices LTC1734ES6-4.2#PBF technical specifications.
| Package/Case | TSOT |
| Max Charge Current | 700mA |
| Max Input Voltage | 8V |
| Min Input Voltage | 4.55V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 8V |
| Min Supply Voltage | 4.55V |
| Number of Cells | 1 |
| Output Current | 700mA |
| Output Voltage | 4.2V |