
This 12V LED has a luminous intensity of 1600mcd and a viewing angle of 100°. It is a round, domed, diffused LED with a white lens color and a 5mm lens size. The LED is rated for IP67 and is RoHS compliant. It is available with wire leads and is part of the Q Series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem Q8P3BXXW12E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current | 20mA |
| Lens Color | White |
| Lens Size | 5mm |
| Lens Style | Round, Domed |
| Lens Transparency | Diffused |
| Luminous Intensity | 1600mcd |
| Mount | Panel |
| Ratings | IP67 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Q Series |
| Termination | Wire Leads |
| Viewing Angle | 100° |
| Voltage | 12V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem Q8P3BXXW12E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.