Apem Q8R1CXXR12E technical specifications.
| Package/Case | 100 |
| Color | Red |
| Current | 20mA |
| Forward Current | 20mA |
| Illumination Color | Red |
| Length | 44.75mm |
| Lens Color | Red |
| Lens Size | 5mm |
| Lens Style | Dome, Round, Domed |
| Lens Transparency | Diffused |
| Life (Hours) | 100Hour |
| Luminous Intensity | 50mcd |
| Material | Brass |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel |
| Number of LEDs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Package Quantity | 25 |
| Ratings | IP67 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Voltage | 5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Q Series |
| Termination | Solder |
| Viewing Angle | 100° |
| Voltage | 12V |