
Soldering Irons Weller Solder Pencil Fume Extraction
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apex TC201FE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black, Blue |
| Material | Stainless Steel |
| Max Power Dissipation | 42W |
| Mount | Solder |
| Output Power | 42W |
| Series | Weller® |
| Weight | 9.594518oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apex TC201FE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.